بهداشت و سلامت

چیز‌های ظاهرا بی‌خطر، اما خطرناک برای سلامتی!

بعضی وقت‌ها در زندگی روزمره، با چیزهایی سر و کار پیدا می‌کنیم که در مرز باریک «مفید» و «مضر» قرار دارند! گاهی به‌قدری این مرز باریک است که گول‌ می‌خوریم، به‌نحوی که چیزهای خوب را بد و چیزهای بد را خوب می‌انگاریم.

روزنامه شهروند: بعضی وقت‌ها در زندگی روزمره، با چیزهایی سر و کار پیدا می‌کنیم که در مرز باریک «مفید» و «مضر» قرار دارند! گاهی به‌قدری این مرز باریک است که گول‌ می‌خوریم، به‌نحوی که چیزهای خوب را بد و چیزهای بد را خوب می‌انگاریم.

برای اینکه بحث بیش از این ثقیل نشود، شما را دعوت می‌کنیم به خواندن مطلب پیش رو برای شناخت چیزهایی که به ظاهر بی‌خطر و حتی مفیدند، اما در باطن باید از آنها دوری کرد.

دویدن

دویدن جلوه‌ای از ورزش‌کردن است و ورزش بالذات برای انسان خوب است، اما اگر شما در مسافت‌های طولانی به جای آهسته دویدن، با خودتان مسابقه بگذارید و سریع بدوید، شانس خود را برای اخذ ورم مفاصل افزایش داده‌اید. اگر اضافه‌وزن داشته باشید زانوهای شما در این مواقع فشار زیادی را متحمل می‌شود.

چیز‌های ظاهرا بی‌خطر، اما خطرناک برای سلامتی!

شیر کم‌چرب

تقریبا همه ما بر این باوریم که شیر کم‌چرب بهتر و مفیدتر از شیر پرچرب است، اما این کاملا اشتباه است، زیرا وقتی چربی از شیر گرفته می‌شود به همراه آن ویتامین‌های شیر نیز از دست می‌رود و برای جایگزین کردن آنها از ترکیبات مصنوعی استفاده می‌شود که چندان مفید نیست.

نفتالین

این ماده که از مشتقات نفت است برای حفاظت از البسه و اقلام دیگر در برابر حشرات موذی به‌کار می‌رود. نفتالین در فضای باز تصعید شده و تبدیل به گازی سمی می‌شود. نفتالین معمولا به شکل توپ‌های کوچک تولید می‌شود که در چشم کودکان متاع جالبی برای به دهان بردن به نظر می‌رسد! استفاده از این ماده باید با رعایت اصول ایمنی همراه باشد.

فرمالدئید

این ماده شیمیایی به‌طور معمول در دسترس انسان‌ها قرار ندارد اما در مواد مختلفی از جمله رژ لب، خمیر دندان، محصولات چوبی، کابینت‌ها، مبلمان، گوشی‌های موبایل و انواع چسب‌ها کاربرد دارد. دانشمندان درباره سرطان‌زا بودن فرمالدئید و مشکلات و عوارض آن هشدارهای لازم را داده‌اند.

چیز‌های ظاهرا بی‌خطر، اما خطرناک برای سلامتی!

اسید سیتریک

این اسید تقریبا در بیشتر مواد خوراکی که در کارخانه‌ها تولید می‌شود، وجود دارد. البته مقدار کم آن برای بدن مفید است، اما با این‌حال اسید سیتریک به خودی خود برای دندان‌ها مثل سم است و به مینای دندان آسیب جدی می‌رساند.

کرم ضد آفتاب

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت پوست بدن از تابش‌های سرطانزای خورشیدی بسیار توصیه و تبلیغ می‌شود، اما تحقیقات نشان داده‌ است که استفاده مداوم از این کرم‌ها شانس استفاده‌کننده را برای ابتلا به تومورهای پوستی و همچنین بر هم خوردن تعادل هورمونی افزایش می‌دهد.

محصولات تفلون

نچسبیدن غذا به ظروف تفلون برای هر آشپزی جذاب است و محصولات تفلون مدت‌هاست که بین مردم محبوب شده‌ است. با این‌‌حال به نظر می‌رسد که این مواد به‌طور کامل امن نیست. یادتان باشد وقتی تفلون به حرارت بالا برسد، مواد شیمیایی سمی آن آزاد می‌شود.

نوشیدن فراوان آب

چیز‌های ظاهرا بی‌خطر، اما خطرناک برای سلامتی!

نوشیدن بیش از حد آب بسیار مضر است و باعث مسمومیت می‌شود. اگر در حال تحرک یا ورزش باشید با نوشیدن بیش از حد آب در معرض خطر قرار می‌گیرید. این مشکل به این دلیل رخ می‌دهد که شما فقط آب از دست رفته بدن خود را جایگزین می‌کنید، اما دیگر مواد الکترولیت مانند سُدیم که کمبود آن می‌تواند موجب عدم تعادل در بدن شود را تأمین نمی‌کنید.

تاریخ انتشار اصلی : ۲۰۱۸-۰۹-۲۹ ۱۰:۵۳:۰۹

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

99 − = 94

بستن